2008. december 30., kedd

Grissini oregánós feta sajttal


A grissini receptjét Macinál olvastam, és alig vártam, hogy kipróbáljam.
Ennek ma este jött el az ideje.
Gyorsan a recept alapján összedobtam tésztát, annyi változtatással, hogy a tésztába egy evőkanálnyi olívaolajat és némi fűszert is tettem. Ezek oregánó, majoranna és bazsalikom voltak.

A tészta receptje és leírása Macitól származik.

1 dl tej
1 ek. kristálycukor
2 dkg élesztő (7 g szárított élesztő)
40 dkg finomliszt
1 kiskanál só
1 dl víz (+ 4 ek. víz kívánkozott bele)
a lekenéshez 1 dl tej
a tepsi kikenéséhez 1 ek. olaj (olívaolaj) (nálam sütőpapír)
a tetejére 1 ek. durva tengeri só
fél ek. köménymag

"Az összes hozzávalót a kenyérsütő üstjébe raktam, és a dagasztó-kelesztő programon kelt tésztát készítettem belőle. Kiszedtem a gépből, lisztezett deszkán levegőtlenítettem (ököllel megdolgoztam), majd fél cm vastagra kinyújtottam. Pizzavágóval kb. 2 cm széles, hosszú csíkokra vágtam. A csíkok végeit ellentétes irányba sodortam, mindaddig, amíg csinos kis hurkácskák lettek belőle. Vékonyan kiolajozott tepsire soroltam a rudakat, és még 20 percig kelesztettem. (2 tepsire való) Tejjel lekentem, majd az egyik adagot köménnyel szórtam meg, a másikat pedig durva tengeri sóval. Hőlégkeverésnél 180°C foknál kb. 15 perc alatt világosra sütöttem."

Nálam nem került rá sem só, sem köménymag. Nekünk így is eléggé sós volt. Illetve pont jó. ;o)
A fetát a következőképpen készítettem.

Egy fél kilós feta sajtot felkockáztam, jó sok oregánóval, bazsalikommal, fokhagymagerezdekkel és szemes színes borssal összekevertem, és extra szűz olívaolajjal leöntöttem.
Egy zárható dobozban tartom. Elvileg jót tesz neki, ha jó sokat áll, mert akkor érnek igazán össze az ízek. Nálunk attól félek ezt nem éli meg... ;o)

Pirítóssal, grissinivel isteni... :o))

2008. december 23., kedd

Karácsony a konyhában

Nem siettem el idén a karácsonyi menü kitalálását. Sokáig az is bizonytalan volt, pontosan melyik napokon kell főznöm, és mikor utazunk el. Úgy alakult, hogy abszolút könnyített pályát kaptam. Csak 24-én vagyunk otthon - magunk között négyesben, másnap anyósomékhoz utazunk, aki nagy specialistája a rácpontynak, a kedvemért pedig töltött káposztát is készít. Egyébként nálunk karácsonykor látszanak a leginkább a férjem és az én családom közötti szokásbeli különbségek: náluk a rácponty élő halból készítve az abszolút elmaradhatatlan tartozék, én képtelen vagyok egy élő állatot megölni, meg egyébként is, az édesvízi halakat nem igazán szeretem, szóval maradni szokott az a kompromisszumos megoldás, hogy sütök halat, mélyfagyasztott tilapiát citromos-borsos olajban kapribogyószósszal. Ez szokott lenni szenteste nálunk. Idén viszont a 25-i rácponty kiváltja a szentesti halat, hurrá. A töltött káposzta a férjemnek nem jön be, gyerekeknek nem túl könnyen emészthető, úgyhogy csak miattam lenne, de abból nem érdemes egyfős adagot készíteni, úgyhogy csak vendégségben szoktam enni. Idén tehát mindkettőnknek meglesz a nagy kedvenc, mégpedig anélkül, hogy nekem bármit is tennem kéne az ügy érdekében.

Ezért aztán úgy gondoltam, legyen valami rendhagyó a karácsonyi asztalon, ami azért gyerekbarát is, és maradék sincs belőle, ha már egyszer úgysem leszünk otthon a következő napokon. Leprikon ötletét ragadtam meg: idén sajtfondüzünk szenteste, hozzá lesz egy tál zöldsaláta tojással, szentdélben pedig mákos gubát csinálok. Addig még vár rám egy kis sütés, a hűtőben lévő begyúrt linzertésztát és mézestésztát dolgozom fel, meg egy karácsonyi kalácsot is csinálok. Helyesebben kettőt, egyet mazsolával, egyet meg anélkül, mert itt is eltér az ízlésünk a férjemmel, naná. A lányunk meg még nem tudja eldönteni, hogy szereti-e a mazsolát. Ha nekem akar bevágódni, akkor igen, ha Apahajónak, akkor nem. Ilyen az élet. Nincs sok dolgom idén a konyhában, és nem is bánom, legalább élvezzük kicsit egymás társaságát.

2008. december 19., péntek

Karácsonyi menű

Én mindig szerettem újitani, de nem járt mindig sikerrel. A hallal úgy voltam, hogy ponty szeleteket vettem és rántva adtam ill. pulykamell is volt rántva, mert a nagyobbik fiam nem szerette a halat. Hozzá krumplisaláta és majonéz. Utána beigli. Másnap húsleves, pulyka (volt amikor egész pulykát sütöttem, de aztán csak mellett az egyik felét aszalt szilvával a másik felét gesztenyével töltve. Ezt meg lehet előre csinálni. Köritésnek rizs és krumpli. Salátának én mindenféle zöldséget összevágok (kinai kel, sárgarépa, póréhagyma, kukorica) ezt dresszinggel összekeverem (mustár, só, pici cukor, ecet és olaj), na ezt nagy mennyiségben kell csinálnom, mert nagyon szeretik. Volt egy idő, amikor a kisebbik fiam vega volt, hát akkor neki rántott padlizsán volt. Töltött káposztát anyosóm szokott csinálni. Erre rá lehet járni. Én nem vagyok oda érte, de megeszem. Az idén én csinálom, de füstölt húsokkal és rántás nélkül. 24-én a nagyobbik fiaméknál leszünk, én a salátát viszem és pogácsát. Beiglit nem kérnek, mert a nászom cukros és nem álljameg, hogy ne egyen. 25-én és 26-án hozzánk jönnek vendégségbe, akkor nekem kell főzni. Most gondolkodom, valami újszerű dolgon. Holnap mindenesetre a töltött képosztát csinálom, a beiglit Gabicza féle mézes puszedlit és vaniliás golyócskákat (ez a vaniliás kifli golyócskás változata porcukorban megforgatva). Most vasárnap kisebbik unokám keresztelője lesz, oda hússalátát készitek és megint pogácsát.

Violiniék karácsonyi menüje

Nálunk idén lesz először, hogy nem mi utazuk 25én, hanem hozzánk utaznak a szülők. Így többféle étellel kell lészülnünk, mit eddig bármikor.
Szerencsém van, mert Gerdapapa remekül főz, általában megosztjuk a menüt: ő a húsokban és hagyományos kajákban jó, én köretekkel, zöldségekkel és édességgel szeretek bíbelődni.
24én este halat sütünk, de nem rántjuk, hanem kis fűszerrel-paprikával elkészíti magát a sütőben, hozzá majonézes salátát szoktunk csinálni, azt már de. el lehet készíteni. Sőt, a krumplisalátát előző este szoktam megfőzni és salátalébe tenni a hagymával együtt. Levest még nem tudom, én nem vagyok leveses, a párom majd megálmodja, mit szeretne, ha szeretne. Beigli lesz persze, meg gesztenyetorta - Gerdapapa kívánságára. Van egy szuper receptem aprósütire, ha nem akar az ember bonyolultat. Univerzális, mert jó édesnek és sósnak is.

Pezsgős süti

25 dkg lisztet átszitálni, belereszelni ugyanennyi margarint, összedolgozni 5 ek. pezsgővel, kinyújtani, kiszaggatni, megsütni.
Ha édeset akarunk, vaníliás vagy darált dióval kevert porcukorba forgatjuk, ha sósat, akkor pici sóval sütjük és sajttal, köménnyel szórjuk a tetejét.
Slussz.
Nem lesz nagy mennyiség belőle,viszont hamar elfogy mert finom, úgyhogy érdemes minimum dupla adagot sütni.

Tekintettel az idősebb generációra a következő két napon valami hagyományos lesz, töltött káposzta pl. biztosan.

Karácsonyi menü az idegek kímélése jegyében

Azzal kezdem, hogy nálunk nem úszkál a ponty a fürdőkádban 24-én délben. Feszültség van így is épp elég, igyekszünk a minimálisra csökkenteni az ünnepi étkezés körüli munkákat. Férjem szülei érkeznek ugyanis ilyenkor.
A vásárlást és az ételek előfőzését férjemnek köszönhetően már egy héttel korábban megtesszük, aztán lefagyasztjuk, hogy éppen csak be kelljen fejezni a húst, körettel salátával kiegészíteni. Olyan ételeket készítünk, mint göngyölt csirke- vagy pulykamell, aszalt gyümölccsel töltött pulykamell (ezek nagy részét tényleg a férjem csinálja). Beiglit, meg reggelire kalácsot szoktunk előre sütni, de volt olyan is, hogy vettünk egy keveset inkább, mert anyósom is hoz rengeteg süteményt.
Előkészítünk gyümölcssalátához való konzerveket, meg zöldségkörethez is konzerveket, fagyasztottat.
Hogy mégis legyen halászlé, kész sűrítményt veszünk fagyasztva, hozzá halszeletet. Nem kell nagy képzelőerő hozzá, hogy barátaink ennek hallatán hogy néznek ránk, főleg, mikor férjem hozzáfűzi, hogy fagyasztott tonhalról van szó. Újabban már nem tengeri és nem fagyasztott halat teszünk bele.
Ezután jön a mákos guba. Az már tényleg snassz volna kifliből, így azt is sütök előre kelt tésztából. Mézzel édesítjük, ez olyan hagyományos:-).
Mostanában kitaláltuk, hogy ha már az Éva nevet adtuk lányunknak, legalább ne felejtsük el, hogy névnapja van karácsonykor, ezért bevezettük, hogy a 24-i ebéd is ünnepi legyen.
Az ünnepek egy napján a tágabb családdal vagyunk együtt, visszük az egyik tál töltött húst salátával, süteményt, de szinte semmi nem fogy, talán csak a saláta.
Régebben volt előre készült rengeteg töltött káposzta is, de túl soknak bizonyult ennyi étel, nehéz is volt tárolni.
Ja, még a kenyeret is megvettük előre, be a fagyasztóba, ne kelljen vásárolni utolsó héten. Most már a kenyérsütő gép mellett ezt se kell.

A mi karácsonyi menünk

illusztráció

Ősrégi családi hagyomány a BORLEVES
Anyai nagyapám által került be a karácsonyi menübe ez a "leves". Ő bécsi születésű volt, talán onnan jött ez a szokás. Gyerekként mindenki furcsán nézett ránk, hogy miért nem halászlé kerül Karácsonykor az asztalra, de ma már egyre nagyobb "divat" ennek az ételnek a felszolgálása. Nekünk e nélkül elképzelhetetlen a karácsony. Ugyanabból a csészéből kapjuk, mint gyerekként, csak évről-évre egyre kisebbnek tűnik a csésze. :-)
A következő fogás a KIEVI CSIRKEMELL ANANÁSSZAL és SÜLTKRUMPLIVAL. Ezt anyu készíti. Lehet, hogy nem a klasszikus recept, mert én még máshol ilyet nem ettem, csak itthon. Mi pedig ASZALTSZILVÁVAL, SONKÁVAL ÉS SAJTTAL töltött csirkemellel járulunk hozzá s karácsonyi vacsorához.
Ezeket az ételeket soha nem esszük a az év többi napján, így az izűk teljesen összefonódik a karácsonyi hangulattal.
Hát nálunk így néz ki a karácsonyi menü.

Karacsonyi menu

Szerintem most nagyon eredetit kerdezek.... mit foztok Karacsonyra? Ha oszinte lehetek nem a halaszle vonalra gondolok, inkabb a trukkosebb, moderebbre (nem hiszem, hogy kepes lennek halaszlevet fozni:-D)
Olyan etel is erdekelne (nagyon), ami korabban elokeszitheto.... nana:-)

2008. december 5., péntek

Naracsos almalekvár

A poszthoz álljon itt egy tavalyi kép, a mostani még most fő a konyhában és illatozik nagyon. :o))
Narancsos almalekvár Démétértől


Megpucolunk nagyjából két és fél kiló almát, folyamatosan locsolgatjuk közben néhány citrom kinyomkodott levével, hogy ne barnuljon. Folyamatosan, pucolás közben akár három egész citromot használhatunk fel erre. Ezután lereszeljük a meghámozott almát, és még egy citrom levével összekeverjük. Belereszeljük négy nagy narancs héját és belenyomkodjuk a narancsok levét is. Megszórjuk egy púpozott kávéskanálnyi fahéjjal, egy fél kanálnyi őrölt gyömbérrel és ugyanennyi szerecsendióval. Három kanál mézet csorgatunk rá, és egyelőre úgy harminc dekányi kristálycukrot.
Feltesszük a tűzre, és lassú tűzön főzögetjük. Amikor már elég forró, hogy összeérjenek az ízek, megkóstoljuk, és kiegészítjük annyi cukorral, amennyit ízlésünknek megfelelően felvesz - attól függ, mennyire volt édes az alma és a méz. Van, aki pürésíti ezt a masszát, miután jó alaposan átforralta - én szeretem benne hagyni az almareszeléket, mert gyönyörűen úszkálnak a fehér alma szeletkék a narancshéjtól megfestett aranyszínű lében. Nagyon szép lekvár egyébként. Amikor jó alaposan átforrt, négy zacskó zseléfixet keverünk hozzá, üvegekbe töltjük (öt-hat kb. 3 dl-es üveget szokott megtölteni), és nem dunsztoljuk, csak még forrón megfordítjuk az üvegeket, "rácuppantjuk" a lekvárt a fedőre, és mehetnek is a kamrába.
Karácsonyi süteményekhez isteni!

Ezek pedig a címkék az üvegekre, használjátok bátran:

***

2008. december 1., hétfő

Mézeskalács Milner Angélától

Évek óta ezt a tésztát készítem, mert mézen, pici fahéjon és ugyanannyi őrölt szegfűszegen kívül nem kell bele semmiféle gyári mézessüti keverék, aroma... Angélának pedig nem lehetek eléggé hálás, hogy megosztotta velem ezt a receptet még anno az Nlc-n. ;o) Köszönöm!


MÉZESKALÁCS ANGÉLÁTÓL

Tésztához:
1 kg liszt
20 dkg porcukor
1 csomag szódabikarbóna
2 púpozott kávéskanál őrölt fahéj
2 csapott kávéskanál őrölt szegfűszeg
Ezeket szárazon alaposan összekeverjük egy olyan tálban, amit aztán le tudunk majd zárni (pl. dagasztótál)

½ kg vegyes virágmézbe (fél befőttesüvegnyi kb.) beleteszünk fél kocka (kb. 12 dkg) RAMA margarint és mikróba tesszük. Ha jól átmelegedett, akkor addig keverjük, amíg a margarin elolvad. Ezt a lisztre öntjük, beleütünk 1 tojást és egy falapáttal összeállítjuk a tésztát. Azért nem érdemes kézzel, mert nagyon ragad és a forró méz is megégetheti a kezünket. Ha nem akar összeállni, akkor kevés langyos vizet tehetünk bele. Kissé lágy tésztát kell kapnunk. Ha már egynemű a tészta, akkor rátesszük a tálra a fedelét és legalább egy napig hagyjuk állni. Nem kell hűtőbe tenni. Ha több napig áll, csak jobb lesz. A tésztából leveszünk olyan kétökölnyi mennyiséget és alaposan átgyúrjuk. Ha még ragadna, akkor kevés lisztet gyúrunk bele. Alaposan alálisztezve kinyújtjuk és szaggatjuk. Kisebb figurákhoz vékonyabbra, nagyobbakhoz kicsit vastagabbra nyújtjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben, 150 fokra előmelegített sütőben sütjük addig, amíg szép színe nem lesz. A tepsin hagyjuk hűlni rövid ideig, majd egy asztalra rakjuk egymás mellé a figurákat a teljes kihűlésig. Pár napig szobalevegőn hagyjuk állni mielőtt írókázzuk. Így kisebb a veszélye, hogy később a rajz lepereg róla.

Az írókához kb. 15-20 dkg kristálycukrot elektromos darálón jó alaposan daráljunk le, majd egy tojásfehérjéhez adagoljuk kanalanként habverővel elkeverve. Akkor jó, ha a habverőről már egész lassan folyik le és nem terül szét hamar. Egy un. „Önzáró tasak” (az „önzáró részt levágva) egyik sarkába töltjük a mázat, befőttes gumival elkötjük és a zacsi hegyére óvatosan, nagyon kis lyukat vágunk ollóval. Ez a zacskófajta azért jó, mert vastagabb az anyaga és nincs széles hegesztése. Nagyobb papírboltokban élelmiszerboltokban kapható.